Wyjazd do Holandii – co musimy wiedzieć?

Wyjeżdżając turystycznie lub zarobkowo do jakiegokolwiek kraju musimy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy o tym kraju. To jest ważne, żeby nie wpaść w mniejsze lub większe kłopoty z prawem obowiązującym w danym kraju. Planując wyjazd do Holandii warto zaznajomić się z paroma faktami na temat tego kraju. Holandia to europejskie państwo będące monarchią konstytucyjną, czyli ma króla. Król mianuje szefa rządu Holandii, który jest przywodcą zwycięskiej parti startujacej w wyborach.

W Holandii włada się trzema językami: urzędowym jest niderlandzki, a ludność porozumiewa się również językiem niemieckim i angielskim. Każdy obywatel Unii Europejskiej może wjechać do Królestwa Niderlandów na 3 miesiące na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt powyżej 90 dni otrzymują obywatele, którzy:

  • są zatrudnieni lub prowadzą działalność na terenie Holandii
  • mają zabezpieczenie finansowe, które pozwoli na pobyt w kraju nie obciążając holenderskiego systemu społecznego i mają pełne ubezpieczenie zdrowotne
  • podejmą naukę jako studenci.

Od 2005 roku każdy obywatel UE przebywając na terenie Holandii musi posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport. Obowiązek obejmuje także młodzież od 14 roku życia. W przypadku wylegitymowania nie będziemy posiadać dowodu tożsamości czeka nas mandat w wysokości od 50 do 2250 EUR. Bezwzględnie zabronione jest posiadanie narkotyków twardych. Na własny użytek można mieć jedynie narkotyki miękkie.

Jeśli nasz pobyt przedłuża się i wynosi ponad 90 dni to musimy się zameldować we właściwym urzędzie gminy (Gemeente). Do meldunku będziemy potrzebować dowodu osobistego lub paszportu, zaświadczenie od obecnego pracodawcy, a w przypadku własnej działalności – wyciąg z rejestru izby handlowej i dokumenty przedstawiające sytuację finansową firmy. Inne dokumenty to ubezpieczenie medyczne i przedstawienie własnej sytuacji finansowej, kiedy nie prowadzimy działalności.

wyjazd do Holandii

Polacy udając się do Holandii na dłuższy pobyt powinni zaopatrzyć się w Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wydaje NFZ jeszcze w Polsce. Karta ta upoważania do skorzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych, dlatego warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. EKUZ nie obejmuje również NNW i kosztów leczenia. Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na terenie Holandii obejmuje: wizyty lekarzy domowych (Huisarts), ośrodków zdrowia i szpitali, które działają w ramach podstwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Leczenie w szpitalu wymaga skierowania od lekarza domowego. Fundusz ubezpieczeń zdrowotnych (zorgverzekeraar) udostępni nam listę lekarzy domowych, którzy mają podpisaną z nimi umowę. W Holandii działa kilka systemów ubezpieczeń zdrowotnych. Cały system opiszemy w oddzielnym artykule.

Kierowcy po upływie 6 miesięcy od daty meldunku muszą wyrobić holenderskie prawo jazdy. Do tego czasu mogą korzystać z polskiego prawa jazdy. Wtedy trzeba złożyć wniosek we właściwym urzędzie ds. ruchu drogowego (RDW) o wymianę prawa jazdy na holenderskie. Drogi i autostrady są bezpłatne. Maksymalna prędkość na autostradach to 120 km/godz. Autostardy obstawione są licznym systemem fotoradarów i kamer. Jeśli przekroczymy prędkość o ponad 50 km/godz. to grozi nam konfiskata samochodu, odebranie dokumentu i sprawa kierowana jest do sądu. Policja skrupulatnie bada kierowcę i dokumenty podczas kontroli. W przypadku nieścisłości zatrzymywany jest samochód i rozpoczyna się postępowanie wyjaśniające. W Królestwie Niderlandów piesi i rowerzyści mają uprzywilejowaną pozycję na drodze i mieście. W mieście duże natężenie ruchu i problemy z parkowaniem dają się kierowcom we znaki. Parkowanie jest płatne i obowiązuje zazwyczaj w godzinach 6.00–17.00, a w dużych miastach nawet w nocy płacimy za parking. W przypadku braku opłaty za parkowanie na koła auta zakładane są blokady. Po uiszczeniu opłaty gotówką możemy zabrać auto. W przypadku braku zapłaty auto odholowywane jest na policyjny parking.

Holandia jest krajem przyjaznym i bezpiecznym. Bez żadnych przeszód możemy podróżować po całym kraju. Pamiętajmy o posiadaniu dokumentu tożsamości.

Życzymy miłego pobytu w kraju niderlandzkim.

Podobne artykuły...