Czy posiadanie psa w Holandii to luksus?

podatek od psa Holandia

Jak wielu z nas zapewne wie, psy są powszechnie znane jako najlepsi przyjaciele człowieka ze względu na swoją lojalność. Jednak, jeśli planujemy zamieszkać w Holandii, musimy być gotowi na to, że taka przyjaźń może nas trochę kosztować. Rząd holenderski wprowadził bowiem regulacje i podatki nakładane na posiadaczy psów, w myśl tego, iż posiadanie psa to swego rodzaju luksus – gdyż nakłada na nas obowiązki bez żadnej korzyści. Zgodnie z takim tokiem rozumowania, jeśli już decydujemy się na posiadanie psa, to powinno być nas stać na opłacenie podatku.

Sam podatek od psa jest zróżnicowany pod względem tego w jakiej części kraju się znajdujemy. W Amsterdamie możemy się liczyć ze stawką 103 euro, w Den Hag zapłacimy 112 euro, w gminie Vlaardingen – 66 euro, zaś w Emmen podatek od posiadania psa nie jest nałożony. Na podatek składają m. in. opłaty za sprzątanie po psach – choć nie oznacza to że jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku. Otóż, w Holandii istnieją specjalni kontrolerzy, którzy mogą otwiedzić nas w domu celem stwierdzenia czy za psa odprowadzany jest podatek i nałożyć na nas mandat – a mamy obowiązek zarejestrować psa, jeśli tylko ten znajduje się w naszym posiadaniu na terytorium Holandii dłużej niż 14 dni.

Ci sami kontrolerzy mogą też właśnie dopaść nas podczas spaceru. I choć worki na psie odchody są powszechnie dostępne i darmowe – to nie posiadanie ich ze sobą podczas spaceru także będzie wiązało się z otrzymaniem mandatu. Sam pies może przebywać bez smyczy jedynie w specjalnie oznaczonych miejscach.

pies Holandia

Dodatkowym bodźcem ze względu na który powinniśmy się dwa razy zastanowić nad wzięciem psa w Holandii pod opiekę jest procedura oddawania go do schroniska. Holenderskie prawo nakazuje chipować czworonogi, więc porzucenie psa nie wchodzi w gre, jeśli nie chcemy zostać namierzeni. Samo zaś oddanie go do schroniska wiąże się z zapisaniem na listę oczekujących i opłatą w granicach 100 euro. Podobnie sprawa wygląda z samym adoptowaniem psa, które również może wiązać się z kosztami tego kalibru, nawet w schronisku – w przypadku psów zdrowych. Koszty leczenia psa również nie należą do tanich i bez zadbania o ubezpieczenie dla niego niejednokrotnie zapłacimy trzycyfrowe kwoty od każdego zabiegu weterynaryjnego.

Jako ciekawostkę warto nadmienić, że posiadanie kota w Holandii nie wiąże się z podatkami. Można to uznać za niesprawiedliwe – jednak obecny system podatkowania psów rozwiązał niegdysiejszy kryzys wielkiej liczby bezpańskich psów w Holandii.

W świetle powyższych, jeśli zamierzamy mieszkać lub nawet odwiedzić Holandię na dłużej i zaadoptować psa – musimy bardzo poważnie zastanowić się nad potencjalnymi konsekwencjami i czy nas na nie stać – gdyż jest to zdecydowanie większy luksus niż w Polsce.

Podobne artykuły...