Pracujemy w Holandii i poruszamy się po holenderskich drogach samochodami, często na polskich numerach. Niestety, przez coraz częstsze kontrole zmuszani jesteśmy z czasem przerejstrować auto na tzw. „żółte blachy”. Z kolei z polskim prawem jazdy jest inaczej. Można posługiwać się polskim prawem jazdy, ale nie bezterminowo. Po określonym terminie trzeba wyrobić holenderskie „prawko”.
Jak długo można jeździć z polskim prawem jazdy:
- jeśli posiadasz prawo jazdy wydane w Unii Europejskiej (Polska należy od 2004 roku), można używać go przez 10 lat od daty wydania, np. wydane w 2010 roku, i mieszkasz od 2010 roku w Holandii, to jeździć można do 2020 roku;
- jeśli jest starsze niż 9 lat, np. wydane w 2005, to (ważne jest przez 10 lat) jeździć można do 2015 roku, po tym terminie należy wyrobić holenderskie prawo jazdy;
- nowe wzory prawa jazdy wydane po 19 stycznia 2013 roku ważne są przez 15 lat na terenie całej Unii Europejskiej. Jedynie obywatele spoza UE muszą wymienić prawo jazdy w ciągu pół roku.
Innym problemem jest ubezpieczenie auta. Firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia, jeśli nie posiada się holenderskiego prawa jazdy. Prawo jazdy można wymienić w urzędzie miejskim – Gemeentehuis. Meldując się w Holandii i jeżdząc na polskich tablicach musisz także zapłacić podatek drogowy MRB i podatek od rejestracji aut osobowych i pojazdów mechanicznych BPM. Podatki opłacić należy za pomocą wypełnionego formularza „Aangifte bpm voor niet-vergunninghouders”, składając go w RDW, aby zarejestrować samochód na holenderskich numerach rejestracyjnych. W RDW otrzymasz tzw. „Document voertuiggegevens voor de bpm-aangifte” i wraz z poprzednim formularzem składasz zeznanie podatkowe do BPM. Po złożeniu tych dokumentów otrzymasz informacje o sposobie zapłaty. Informacja zostanie przesłana listem lub mailem. Już po zarejstrowaniu w RDW auta otrzymasz automatycznie polecenie przelewu do BPM.
Możliwe jest zwolnienie z BPM, jeśli meldujac sie w Holandii jesteś posiadaczem auta powyżej 6 miesięcy. Należy wypełnić odpowiedni formularz „Aanvraag vergunning vrijstelling bij verhuizing” znajdujący się na stronie: www.belastingdienst.nl. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez tamtejszą policję, a nie mamy odpowiednich dokumentów, musimy liczyć się ze znacznymi karami finansowymi. Niestety, wszędzie trzeba płacić podatki. A wygody kosztują. Auto to wygoda, za którą chyba warto płacić. Szerokiej drogi!