Licencja na przewóz osób busami

przewóz osób busami

Jeśli rozpoczynamy przygodę z przewozem osób busami, to zgodnie z prawem musimy spełniać odpowiednie warunki. Jednym z najważniejszych warunków przewozu osób jest uzyskanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej 9 osób włącznie z kierowcą. Aby otrzymać licencję nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe lub umyślne oraz posiadania zakazu prowadzenia dzialalności gospodarczej.

Licencja na busa wymaga, aby posiadać tytuł prawny pojadu. Bus jako środek transportu może być w leasingu, możemy być właścicielem lub współwłaścicielem tego pojazdu. Ponadto pojazd musi spełniać niezbędne przeglądy techniczne, które wynikają z przepisów prawa o ruchu drogowym. Natomiast osoby kierujące busem nie mogą posiadać zakazu wykonywania zawodu kierowcy. Muszą mieć aktualne prawo jazdy oraz stosowne badania lekarskie, w tym psychologiczne. Jeśli właściciel firmy jest kierowcą owego busa, to również jego obowiązują te zasady. Należy wspomnieć, iż licencja ta nie uprawnia do prowadzenia taksówki.

busy do holandii

Dlaczego licencja jest tak ważna? Przede wszystkim tak stanowi prawo, które gwarantuje bezpieczeństwo podróżnym. Zawierzamy swoje życie i zdrowie osobom wykonywującym zawód kierowcy. Zawód, który wiąże się z ryzykiem dla każdej ze stron. Wierzymy, iż rozsądek i prawo będzie sprzymierzeńcem każdego pasażera i każdego kierowcy pojazdu.

Podobne artykuły...