W polskiej szkole ciągłe zmiany. Natomiast w Holandii szkolnictwo pozostaje bez większych zmian. Do szkoły muszą iść dzieci, które ukończyły 5 lat. Okazuje się, że holenderscy rodzice swoje pociechy puszczają do szkoły podstawowej nawet przed ukończeniem 5 roku życia. Obowiązek dotyczy wszystkich dzieci zameldowanych w Holandii, w tym imigrantów z Polski. Rodzice i dzieci nie muszą być pochodzenia holenderskiego, ale mają obowiązek posłania 5-letnie dziecko do szkoły.
A jak wygląda edukacja szkolna w tak młodym wieku? Podobnie jak w polskiej szkole. Przez pierwsze dwa lata pobyt w szkole przypomina nasze zerówki czy ostatni rocznik przedszkola. Dzieci uczą się jedynie poprzez zabawę zabawkami, kontaktu z drugim dzieckiem czy egzystowania w grupie. Chodzi o poznawanie świata, życia i drugiego człowieka. Nauczanie odbywa się w starszych klasach.
Obowiązek szkolny trwa do 16 lub 18 roku życia. W przypadku nauki do 16 roku życia jest warunke, który zwalnia od nauki w przypadku uzyskania przez ucznia tzw. startkwalifikatie („kwalifikację startową”). Startkwalifikatie oznacza dyplom szkoły średniej vwo (nasze liceum), szkoły średniej havo (nasze technikum) oraz mbo (nasza zawodówka). Dyplom ten musi być na poziomie 2.
Natomiast 16 lat młody człowiek, który nie otrzyma tego dyplomu, musi chodzić do szkoły do 18 roku życia lub do momentu otrzymania tego dyplomu. Jeśli skończy 18 lat i nie uzyska dyplomu może zrezygnować z nauki.