Ciąża w Holandii

Pierwsze wrażenie – test pozytywny. Jestem w ciąży. I nasuwa się pytanie – co dalej? Co z pracą? Jak będzie wyglądać przebieg całego oczekiwania na pierwsze dziecko?

W pierwszej kolejności musimy zaplanować wizytę u położnej najlepiej pomiędzy ósmym a dwunastym miesiącem ciąży. Nasza położna przeprowadzi z nami wywiad środowiskowo-rodzinny. Na pewno zapyta o choroby dziedziczne w całej rodzinie, o nasz stan zdrowia i założy kartę porodu. Taka rocedura obowiązuje w większości krajach Unii Europejskiej. Następnie może przeprowadzić badanie USG, aby przybliżyć datę porodu. Jeśli ciąża będzie przebiegać prawidłowo, bez żadnych komplikacji, to będzie pod stałą obserwacją naszej położnej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy to przebieg ciąży poprowadzi już lekarz ginekolog.

Zalecane kontrole:

  • raz w miesiącu u położnej
  • po 25 tygodniach: raz na trzy tygodnie
  • od 30 tygodnia: raz na dwa tygodnie
  • w ostatniej fazie ciąży to nawet raz na tydzień.

Koszty wizyt u położnej pokrywany jest z podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, więc nie musimy posiadać dodatkowego ubezpieczenia tzw. własne ryzyko (eigen risico).

W Holandii urlop macierzyński rozpoczyna się na 4 do 6 tygodni przed porodem i trwa do porodu. Przyszła mama może sama określić sobie ten termin. Po porodzie naszej mamie przysługuje jeszcze co najmniej 10 tygodni urlopu macierzyńskiego. Kobiety w ciąży nie można zwolnić z pracy. Są oczywiście wyjątki. Do takiego wyjątku należy przypadek, kiedy kobieta zajdzie w ciążę, a posiada umowę tymczasową. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć umowy do dnia porodu.

Podobne artykuły...